Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v noci

Uznání: C. Mayhew & R. Simmon (NASA/GSFC), NOAA/NGDC, DMSP Digital Archive

Tak vypadá Země v noci. Dokážete najít svou oblíbenou zemi nebo město? Světla měst činí tento úkol docela proveditelný. Lidské osvětlení zvýrazňuje zvláště rozvinuté nebo zalidněné oblasti zemského povrchu, včetně pobřeží Evropy, východních Spojených Států a Japonska. Hodně velkých měst se nachází u řek nebo oceánů, takže mohou dopravovat zboží levnou lodní dopravou. Zvlášť tmavé oblasti jsou centrální oblasti Jižní Ameriky, Afriky, Asie a Austrálie. Obrázek nahoře se skládá ze stovek snímků pořízených družicemi DMSP.

(Redakční poznámka: Tento obrázek v minulosti vyvolal mnoho požadavků na výtisky. Naneštěstí, výtisky neprodáváme. Zato je ale k dispozici verze s vysokým rozlišením.

Štítky: Země, Lights, Night


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »