Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

U okraje kráteru Victoria na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Pojedeme dovnitř. Vozítko Opportunity, které nyní jezdí po Marsu pátralo kolem okraje největšího kráteru, který navštívilo od svého přistání před více jak třemi roky. Zkoumalo kráter Victoria a hledalo, jak se dostat dovnitř. Nyní se vědci na Zemi rozhodli počítat s rizikem a v několika příštích týdnech plánují poslat Opportunity přímo do této dávné marťanské propasti. Na snímku nahoře je mys St. Vincent, část stěny kráteru Victoria vedle místa, kde Opportunity sestoupí. Zdá se, že stěna samotná obsahuje stopy o marťanském terénu před dopadem, kterým vzniknul kráter Victoria, takže se bude při tomto smělém sestupu studovat. Nad stěnou kráteru je v dálce vidět celkem nevýrazný marťanský horizont.

Štítky: Mars, Edge, Victoria Crater


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »