Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená, bílá a modrá obloha

Uznání a copyright: Chris Schur

Na této nádherné západní obloze zachycené 30. června z observatoře Clear Creek Canyon ve střední Arizoně v USA kontrastují barvy. Na soumrakové scéně přes řídké mraky září brilantní Venuše jako večernice s jasným Saturnem těsně nad ní. Obě toulavé planety byly od sebe asi 1°, zhruba dvojnásobek měsíčního úplňku, který zrovna vychází nad východním obzorem na opačné straně oblohy. Takové poklidné pohledy na nebe bylo možné spatřit na celé Zemi, jak se Venuše se Saturnem dostaly do konjunkce. Vlevo nahoře od tohoto těsného planetárního páru je Regulus, alfa hvězda ze souhvězdí Lva (Leo). Dnes večer jsou za soumraku mezi světly na nebi vidět na západě také Venuše a Saturn, dělí je asi 2°.

Štítky: Venuše, Saturn, Konjunkce, Západ slunce


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »