Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená, bílá a modrá obloha

Uznání a copyright: Chris Schur

Na této nádherné západní obloze zachycené 30. června z observatoře Clear Creek Canyon ve střední Arizoně v USA kontrastují barvy. Na soumrakové scéně přes řídké mraky září brilantní Venuše jako večernice s jasným Saturnem těsně nad ní. Obě toulavé planety byly od sebe asi 1°, zhruba dvojnásobek měsíčního úplňku, který zrovna vychází nad východním obzorem na opačné straně oblohy. Takové poklidné pohledy na nebe bylo možné spatřit na celé Zemi, jak se Venuše se Saturnem dostaly do konjunkce. Vlevo nahoře od tohoto těsného planetárního páru je Regulus, alfa hvězda ze souhvězdí Lva (Leo). Dnes večer jsou za soumraku mezi světly na nebi vidět na západě také Venuše a Saturn, dělí je asi 2°.

Štítky: Venuše, Saturn, Konjunkce, Západ slunce


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »