Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená, bílá a modrá obloha

Uznání a copyright: Chris Schur

Na této nádherné západní obloze zachycené 30. června z observatoře Clear Creek Canyon ve střední Arizoně v USA kontrastují barvy. Na soumrakové scéně přes řídké mraky září brilantní Venuše jako večernice s jasným Saturnem těsně nad ní. Obě toulavé planety byly od sebe asi 1°, zhruba dvojnásobek měsíčního úplňku, který zrovna vychází nad východním obzorem na opačné straně oblohy. Takové poklidné pohledy na nebe bylo možné spatřit na celé Zemi, jak se Venuše se Saturnem dostaly do konjunkce. Vlevo nahoře od tohoto těsného planetárního páru je Regulus, alfa hvězda ze souhvězdí Lva (Leo). Dnes večer jsou za soumraku mezi světly na nebi vidět na západě také Venuše a Saturn, dělí je asi 2°.

Štítky: Venuše, Saturn, Konjunkce, Západ slunce


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »