Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená, bílá a modrá obloha

Uznání a copyright: Chris Schur

Na této nádherné západní obloze zachycené 30. června z observatoře Clear Creek Canyon ve střední Arizoně v USA kontrastují barvy. Na soumrakové scéně přes řídké mraky září brilantní Venuše jako večernice s jasným Saturnem těsně nad ní. Obě toulavé planety byly od sebe asi 1°, zhruba dvojnásobek měsíčního úplňku, který zrovna vychází nad východním obzorem na opačné straně oblohy. Takové poklidné pohledy na nebe bylo možné spatřit na celé Zemi, jak se Venuše se Saturnem dostaly do konjunkce. Vlevo nahoře od tohoto těsného planetárního páru je Regulus, alfa hvězda ze souhvězdí Lva (Leo). Dnes večer jsou za soumraku mezi světly na nebi vidět na západě také Venuše a Saturn, dělí je asi 2°.

Štítky: Venuše, Saturn, Konjunkce, Západ slunce


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »