Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční svítící mraky

Uznání: Cloud Imaging Team (LASP, Univ. Colorado), AIM project, NASA

Půvabné noktilucentní neboli noční svítící mraky se nacházejí na prahu vesmíru, asi 80 kilometrů nad povrchem Země. Při pozorování z vesmíru se mraky pochopitelně nazývají správněji polární mezosférické mraky (polar mesospheric clouds - PMCs) a zde jsou vidět poprvé na snímku z družice AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere). Mračna se tvoří nad póly v odpovídajícím letním období a nyní jsou častěji vidět i v nižších šířkách. Tento pohled z 11. června v modré a bílé ukazuje podrobnosti PMC struktur, které vznikají nad oblastí severního pólu. (Černá znamená, že nejsou žádné údaje o mracích.) Družice AIM by měla být schopná sledovat dvě úplné sezóny oblačnosti nad oběma póly a zkoumat možné spojení mezi vysokými nočními svítícími mraky a globálními změnami v nižší atmosféře.

Štítky: Severní pól, Noční svítící oblaka, Polar mesospheric clouds, Aim


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »