Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční svítící mraky

Uznání: Cloud Imaging Team (LASP, Univ. Colorado), AIM project, NASA

Půvabné noktilucentní neboli noční svítící mraky se nacházejí na prahu vesmíru, asi 80 kilometrů nad povrchem Země. Při pozorování z vesmíru se mraky pochopitelně nazývají správněji polární mezosférické mraky (polar mesospheric clouds - PMCs) a zde jsou vidět poprvé na snímku z družice AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere). Mračna se tvoří nad póly v odpovídajícím letním období a nyní jsou častěji vidět i v nižších šířkách. Tento pohled z 11. června v modré a bílé ukazuje podrobnosti PMC struktur, které vznikají nad oblastí severního pólu. (Černá znamená, že nejsou žádné údaje o mracích.) Družice AIM by měla být schopná sledovat dvě úplné sezóny oblačnosti nad oběma póly a zkoumat možné spojení mezi vysokými nočními svítícími mraky a globálními změnami v nižší atmosféře.

Štítky: Severní pól, Noční svítící oblaka, Polar mesospheric clouds, Aim


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »