Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná galaxie NGC 2903

Uznání a copyright: R. Jay GaBany (Cosmotography.com)

Spirální galaxie NGC 2903 je jen asi 20 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva (Leo). Je překvapivé, že tato jedna z nejjasnějších galaxií viditelných na severní obloze chybí ve slavném katalogu nebeských pozoruhodností Charlese Messiera. Tento působivý ostrý barevný snímek ukazuje krásná modrá spirální ramena této galaxie. Na snímku z pozemského dalekohledu jsou také spletité podrobnosti centrálních oblastí NGC 2903, pozoruhodná směs starých a mladých hvězdokup s nesmírnými prachovými a plynnými mračny. NGC 2903 projevuje opravdu výjmečnou míru vznikání hvězd poblíž svého centra a je také jasná v rádiovém, infračerveném, ultrafialovém a rentgenovém pásmu. NGC 2903 je jenom o něco menší než naše Mléčná dráha, měří asi 80 000 světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc2903


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »