Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený Trifid

Uznání: J. Rho (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

Mlhovinu Trifid aka Messier 20 lze snadno nalézt i malým dalekohledem a je to dobře známá zastávka v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Ale tam, kde obrázky ve viditelném světle ukazují mlhovinu rozdělenou do tří částí tmavými, zakrývajícími prachovými pásy, tak tento pronikavý infračervený snímek odhaluje zářivá vlákna prachových mračen a nově zrozené hvězdy. Za tento skvělý pohled ve falešných barvách vděčíme Spitzerovu kosmickému dalekohledu. Astronomové použili údaje ze Spitzerova infračerveného snímku ke sčítání nově zrozených hvězd a embryonických hvězd, které by jinak byly ukryté v natálních prachových a plynových mračnech této spletité hvězdné porodnice. Trifid má asi 30 světelných let a nachází se asi 5500 světelných let daleko.

Štítky: Star-formation, Infračervený, M20, Trifid Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »