Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Převoz raketoplánu

Uznání: Carla Thomas, NASA

Jak se dostane raketoplán, který přistál v Kalifornii, zpět na Floridu ke svému dalšímu startu? Odpověď je převozem. NASA provozuje dvě komerční letadla Boeing 747 upravená tak, aby mohla nést na hřbetu raketoplán. Obě letadla se oficiálně se nazývají Shuttle Carrier Aircraft nebo SCA a původně byla vyrobena pro komerční lety, ale NASA je vylepšila výztuhami, stabilizátory a elektronickými monitory. Obě letadla jsou dlouhá asi 70 metrů a jejich kombinovaná hmotnost je skoro 150 000 kilogramů. Na snímku nahoře je vidět raketoplán Atlantis při převozu zpátky do NASA Kennedy Space Center na Floridě v září 1998.

Štítky: Shuttle, Ferry, 747


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »