Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Převoz raketoplánu

Uznání: Carla Thomas, NASA

Jak se dostane raketoplán, který přistál v Kalifornii, zpět na Floridu ke svému dalšímu startu? Odpověď je převozem. NASA provozuje dvě komerční letadla Boeing 747 upravená tak, aby mohla nést na hřbetu raketoplán. Obě letadla se oficiálně se nazývají Shuttle Carrier Aircraft nebo SCA a původně byla vyrobena pro komerční lety, ale NASA je vylepšila výztuhami, stabilizátory a elektronickými monitory. Obě letadla jsou dlouhá asi 70 metrů a jejich kombinovaná hmotnost je skoro 150 000 kilogramů. Na snímku nahoře je vidět raketoplán Atlantis při převozu zpátky do NASA Kennedy Space Center na Floridě v září 1998.

Štítky: Shuttle, Ferry, 747


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »