Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejvzdálenější Slunce

Uznání a copyright: Enrique Luque Cervigón (The Superspace)

Kdy je Slunce nejdále od Země? Bylo zase zrovna minulý víkend. Běžným neporozuměním je, že je Slunce nejvzdálenější v zimě, kdy je nejchladněji. Ve skutečnosti ale sezónní teploty mnohem více ovlivňuje počet hodin slunečního světla a jak je Slunce vysoko na obloze. Například v zimě na severní polokouli sklon Země způsobuje, že je Slunce nad obzorem kratší dobu a níže, než v létě. Obrázek porovnává poměrnou velikost Slunce při největším přiblížení v lednu (zima na severu) vlevo a v červenci (léto na severu) vpravo. Slunce má v červenci, kdy je dále, znatelně menší úhlovou velikost. Pokud by byla oběžná dráha Země dokonale kruhová, tak by Slunce vždycky jevilo stejnou velikost. Tyto dva snímky Slunce byly pořízeny v roce 2006 ve Španělsku, ale stejný jev lze pozorovat z kteréhokoliv místa na Zemi.

Štítky: Slunce, Distance, Aphelion


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »