Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín marťanského robota

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co kdybyste uviděli svůj stín na Marsu, ale nebyl by to stín člověka? Pak nejspíš budete vozítko Opportunity, které nyní zkoumá Mars. Opportunity a sesterské vozítko Spirit zkoumají rudou planetu už od počátku roku 2004, našly důkazy pradávné vody a přes vnitřní sluneční soustavu odvysílaly dech beroucí snímky. Na snímku nahoře se Opportunity dívá na opačnou stranu od Slunce do kráteru Endurance a vidí svůj vlastní stín. Dole vlevo a vpravo jsou vidět kola, zatímco v pozadí jsou vidět stěny a dno neobvyklého kráteru. Opportunity a Spirit už strávily přes tři roky zkoumáním tohoto rudého světa a našly nové důkazy dávné mokré minulosti druhé nejobyvatelnější planety naší sluneční soustavy.

Štítky: Mars, Vozítko, Shadow


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »