Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa mezi ohňostrojem a blesky

Uznání a copyright: Antti Kemppainen

Někdy je nejlepší podívaná na oblohu ve městě. Lidé z australského Perthu se 26. ledna shromáždili na místní pláži, aby se dívali na oblohu ozařovanou zblízka i zdaleka. Nejblíže vybuchovaly ohňostroje na oslavu Dne Austrálie. V dálce zcela vpravo bylo vidět blesky z bouřky. U středu obrázku je mezi mraky vidět nejneobvyklejší pohled ze všech: kometa McNaught. Fotogenická kometa byla tak jasná, že zůstala viditelná dokonce i při hřmění pozemských blesků. Kometa McNaught odlétá od Slunce a slábne, nicméně by měla zůstat viditelná na jižní obloze triedry do konce tohoto měsíce. Obrázek nahoře je fotografické panoráma ze tří snímků digitálně zpracovaných tak, aby se odstranily červené odrazy od vybuchujícího ohňostroje.

Štítky: Blesk, Fireworks, Comet mcnaught


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce

Další informace »