Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa mezi ohňostrojem a blesky

Uznání a copyright: Antti Kemppainen

Někdy je nejlepší podívaná na oblohu ve městě. Lidé z australského Perthu se 26. ledna shromáždili na místní pláži, aby se dívali na oblohu ozařovanou zblízka i zdaleka. Nejblíže vybuchovaly ohňostroje na oslavu Dne Austrálie. V dálce zcela vpravo bylo vidět blesky z bouřky. U středu obrázku je mezi mraky vidět nejneobvyklejší pohled ze všech: kometa McNaught. Fotogenická kometa byla tak jasná, že zůstala viditelná dokonce i při hřmění pozemských blesků. Kometa McNaught odlétá od Slunce a slábne, nicméně by měla zůstat viditelná na jižní obloze triedry do konce tohoto měsíce. Obrázek nahoře je fotografické panoráma ze tří snímků digitálně zpracovaných tak, aby se odstranily červené odrazy od vybuchujícího ohňostroje.

Štítky: Blesk, Fireworks, Comet mcnaught


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »