Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa mezi ohňostrojem a blesky

Uznání a copyright: Antti Kemppainen

Někdy je nejlepší podívaná na oblohu ve městě. Lidé z australského Perthu se 26. ledna shromáždili na místní pláži, aby se dívali na oblohu ozařovanou zblízka i zdaleka. Nejblíže vybuchovaly ohňostroje na oslavu Dne Austrálie. V dálce zcela vpravo bylo vidět blesky z bouřky. U středu obrázku je mezi mraky vidět nejneobvyklejší pohled ze všech: kometa McNaught. Fotogenická kometa byla tak jasná, že zůstala viditelná dokonce i při hřmění pozemských blesků. Kometa McNaught odlétá od Slunce a slábne, nicméně by měla zůstat viditelná na jižní obloze triedry do konce tohoto měsíce. Obrázek nahoře je fotografické panoráma ze tří snímků digitálně zpracovaných tak, aby se odstranily červené odrazy od vybuchujícího ohňostroje.

Štítky: Blesk, Fireworks, Comet mcnaught


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek planetky (52768) 1998 OR2

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Blíženců. Planetka se má během měsíce dubna stát výzkumným objektem radioteleskopu v Goldstone.

Další informace »