Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční bouře: CME

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA

Co se to děje na Slunci? Další koronální výtrysk hmoty (CME - Coronal Mass Ejection)! Sluneční družice SOHO zobrazila spoustu tryskajících filamentů, které se zvedají z aktivního slunečního povrchu a vyvrhují obří bubliny magnetického plazmatu do vesmíru. Přímé světlo ze slunce ve vnitřní části snímku nahoře z roku 2002 je odstíněno a nahrazeno simultánním snímkem Slunce v ultrafialovém světle. Zorné pole sahá přes dva milióny kilometrů od slunečního povrchu. Tyto explozivní události zvané koronální výtrysky hmoty (CME - coronal mass ejections) objevily družice v ranných sedmdesátých letech a na tomto snímku je část podrobného záznamu vývoje takové CME ze současné operační družice SOHO. Kolem minima cyklu sluneční aktivity nastává CME asi jednou týdně, ale ve slunečním maximu typicky dochází ke dvěma i více takovým jevům denně. Silné CME výrazně ovlivňují kosmické počasí a to má zase přímý vliv na naši planetu, což může mít i vážné následky.

Štítky: Slunce, SOHO, Cme


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »