Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kapalná jezera na Saturnovu Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, ESA, NASA

Proč některé oblasti na Titanu odrážejí jen málo radarové paprsky? Přední vysvětlení je, že se jedná o jezera, která jsou možná tvořena kapalným metanem. Snímek nahoře je syntetická radarová mapa severní oblasti Titanu ve falešných barvách pořízená v minulém červenci při průletu kolem tohoto zamračeného měsíce kosmickou sondou Cassini. Na této mapě, která zabírá asi 150 kilometrů, tmavé oblasti odrážejí poměrně málo vysílaného radarového signálu. Snímky jako je tento ukazují, že Titan je teprve druhým tělesem ve sluneční soustavě, na jehož povrchu jsou kapaliny. Budoucí pozorování ze sondy Cassini při průletech kolem Titanu dále prověří hypotézu metanových jezer, stejně tak jako prostudují účinky větru na tuto oblast.

Štítky: Saturn, Titan, Lakes


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »