Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kapalná jezera na Saturnovu Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, ESA, NASA

Proč některé oblasti na Titanu odrážejí jen málo radarové paprsky? Přední vysvětlení je, že se jedná o jezera, která jsou možná tvořena kapalným metanem. Snímek nahoře je syntetická radarová mapa severní oblasti Titanu ve falešných barvách pořízená v minulém červenci při průletu kolem tohoto zamračeného měsíce kosmickou sondou Cassini. Na této mapě, která zabírá asi 150 kilometrů, tmavé oblasti odrážejí poměrně málo vysílaného radarového signálu. Snímky jako je tento ukazují, že Titan je teprve druhým tělesem ve sluneční soustavě, na jehož povrchu jsou kapaliny. Budoucí pozorování ze sondy Cassini při průletech kolem Titanu dále prověří hypotézu metanových jezer, stejně tak jako prostudují účinky větru na tuto oblast.

Štítky: Saturn, Titan, Lakes


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »