Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kapalná jezera na Saturnovu Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, ESA, NASA

Proč některé oblasti na Titanu odrážejí jen málo radarové paprsky? Přední vysvětlení je, že se jedná o jezera, která jsou možná tvořena kapalným metanem. Snímek nahoře je syntetická radarová mapa severní oblasti Titanu ve falešných barvách pořízená v minulém červenci při průletu kolem tohoto zamračeného měsíce kosmickou sondou Cassini. Na této mapě, která zabírá asi 150 kilometrů, tmavé oblasti odrážejí poměrně málo vysílaného radarového signálu. Snímky jako je tento ukazují, že Titan je teprve druhým tělesem ve sluneční soustavě, na jehož povrchu jsou kapaliny. Budoucí pozorování ze sondy Cassini při průletech kolem Titanu dále prověří hypotézu metanových jezer, stejně tak jako prostudují účinky větru na tuto oblast.

Štítky: Saturn, Titan, Lakes


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »