Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kapalná jezera na Saturnovu Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, ESA, NASA

Proč některé oblasti na Titanu odrážejí jen málo radarové paprsky? Přední vysvětlení je, že se jedná o jezera, která jsou možná tvořena kapalným metanem. Snímek nahoře je syntetická radarová mapa severní oblasti Titanu ve falešných barvách pořízená v minulém červenci při průletu kolem tohoto zamračeného měsíce kosmickou sondou Cassini. Na této mapě, která zabírá asi 150 kilometrů, tmavé oblasti odrážejí poměrně málo vysílaného radarového signálu. Snímky jako je tento ukazují, že Titan je teprve druhým tělesem ve sluneční soustavě, na jehož povrchu jsou kapaliny. Budoucí pozorování ze sondy Cassini při průletech kolem Titanu dále prověří hypotézu metanových jezer, stejně tak jako prostudují účinky větru na tuto oblast.

Štítky: Saturn, Titan, Lakes


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »