Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kapalná jezera na Saturnovu Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, ESA, NASA

Proč některé oblasti na Titanu odrážejí jen málo radarové paprsky? Přední vysvětlení je, že se jedná o jezera, která jsou možná tvořena kapalným metanem. Snímek nahoře je syntetická radarová mapa severní oblasti Titanu ve falešných barvách pořízená v minulém červenci při průletu kolem tohoto zamračeného měsíce kosmickou sondou Cassini. Na této mapě, která zabírá asi 150 kilometrů, tmavé oblasti odrážejí poměrně málo vysílaného radarového signálu. Snímky jako je tento ukazují, že Titan je teprve druhým tělesem ve sluneční soustavě, na jehož povrchu jsou kapaliny. Budoucí pozorování ze sondy Cassini při průletech kolem Titanu dále prověří hypotézu metanových jezer, stejně tak jako prostudují účinky větru na tuto oblast.

Štítky: Saturn, Titan, Lakes


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »