Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdálené galaxie

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA)
Acknowledgment: J. Blakeslee (Washington State University)

Tato krásná skupina galaxií je daleko, velmi daleko - asi 450 miliónů světelných let od planety Země a je katalogizovaná jako kupa galaxií Abell S0740. Zorné pole tohoto ostrého Hubblova pohledu zabírá pozoruhodnou směs tvarů a velikostí galaxií s jen několika hvězdami s difrakčními paprsky v popředí a dominuje mu velká centrální eliptická galaxie kupy (ESO 325-G004). Obří eliptická galaxie má přes 100 000 světelných let, obsahuje asi 100 miliard hvězd a co do velikosti je srovnatelná s naší vlastní spirálou Mléčné dráhy. Hubblova data vykazují bohatství podrobností i o těchto tak vzdálených galaxiích, včetně vznešených ramen a prachových pásů, hvězdokup, prstencových struktur a oblouků formovaných gravitačními čočkami.

Štítky: Galaxie, Kupa galaxií, Elliptical galaxy, Abell s0740


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »