Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ptolemaeus, Alphonsus a Arzachel

Uznání a copyright: Alan Friedman

Tyto tři dávné, velké impaktní krátery leží na severovýchodním okraji Mare Nubium, měsíčního moře mraků. Nahoře této mozaiky jsou zleva doprava jmenovci Ptolemaeus, Alphonsus a Arzachel. Obrázek nabízí pozoruhodně podrobný pohled na dobře prostudovanou oblast se stíny, které zdůrazňují velké centrální vrcholky a strmé stěny. Pečlivá prohlídka také ukazuje 110 kilometrů dlouhou Přímou stěnu, 200-300 metrů vysokou poruchu a spletitý řetěz kráteru Davy. Tato měsíční krajina se docela podobá závěrečným snímkům pořízeným v březnu 1965 sondou Ranger 9, před tím, než dopadla do 108 kilometrů velkého kráteru Alphonsus.

Štítky: Měsíc, Kráter, Ptolemaeus, Alphonsus, Arzachel


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »