Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy z galaktického centra

Uznání: Susan Stolovy (SSC/Caltech) et al., JPL-Caltech, NASA

Střed naší Galaxie Mléčné dráhy se před slídívýma očima optických dalekohledů skrývá za temnými mračny prachu a plynu. Ale na tomto skvělém pohledu ze Spitzerova kosmického dalekohledu infračervené kamery pronikly dostatečně prachem a odhalily hvězdy naměstnané v oblasti galaktického středu. Obraz je mozaikou z mnoha malých snímků a ve falešných barvách dopodrobna v modravých odstínech ukazuje starší, studené hvězdy. Červeně zářící prachová mračna jsou spojena s mladými, horkými hvězdami ve hvězdných porodnicích. Galaktický střed se nachází asi 26 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). V té vzdálenosti tento obrázek zabírá asi 900 světelných let.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Infračervený, Spitzer


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »