Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC5905 a NGC5908

Uznání a copyright: Stefan Seip

Tyto dvě nádherné galaxie, NGC 5905 (vlevo) a NGC 5908 se nacházejí ve vzdálenosti 140 miliónů světelných let v severním souhvězdí Draka (Draco). Tento pár spirálních galaxií od sebe navzájem dělí 500 000 světelných let a krásně ilustruje rozdíl ve vzhledu při pohledu na spirální galaxie z různé perspektivy. NGC 5905 je vidět zepředu jako výrazná spirální galaxie s rameny vyzdobenými jasnými hvězdokupami, které se odvíjejí od střední příčky. NGC 5908 je naopak vidět zboku a její spirální podstata se ukazuje jasným jádrem a tmavými pásy zakrývajícího prachu, které jsou charakteristické pro spirální galaktický disk. NGC 5908 se co do vzhledu podobá dobře prostudované spirální galaxii M104 Sombrero.

Štítky: Spirální galaxie, Edge on, Face-on, Ngc5905, Ngc5908


26. vesmírný týden 2026

26. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 6. do 28. 6. 2026. Měsíc dorůstá k úplňku. Na večerní obloze už končí viditelnost Jupiteru a výše zůstává jen jasná Venuše. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce se zvýšila. Očekáváme možný výskyt nočních svítících oblak. Raketa Ariane 64 v silnější variantě vynesla dosud nejtěžší náklad v historii evropských nosičů. Falcon 9 letěl s vojenskou obdobou Starlinků a má vynést testovací návratové pouzdro. Raketa Pegasus-XL by mohla vynést družici LINK k záchraně gama observatoře SWIFT. Před 50 lety byla vynesena vojenská verze sovětských orbitálních stanic známá jako Saljut 5.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

náladovka v labuti

letmo pohledem do labutě Iso1600 F4 * 2 min celkově asi 90min

Další informace »