Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

RCW 86: Historický zbytek po supernově

Uznánít: Jacco Vink (Univ. Utrecht) et al., XMM-Newton: ESA Chandra: NASA / CXC

V roce 185 po Kr. čínští astronomové zaznamenali objevení nové hvězdy v asterismu Nanmen, to je v části oblohy, kde je na moderních mapách alfa a beta Centauri. Nová hvězda byla viditelná několik měsíců a považuje se za první popsanou supernovu. Data ze dvou rentgenových dalekohledů 21. století XMM-Newton a Chandra nyní nabízí důkazy toho, že zbytky po supernově RCW 86 jsou opravdu trosky z této hvězdné exploze. Jejich kompozitní snímek RCW 86 ve falešných barvách ukazuje rozpínající se obálku materiálu, který rentgenově září na vysokých, středních i nízkých energiích, které jsou vidět v modré, zelené a červené barvě. Rázové rychlosti změřené v rentgenově zářící obálce a odhadovaný poloměr 50 světelných let lze použít pro odhad věku zbytku. Výsledky ukazují, že světlo z původní exploze mohlo poprvé dosáhnou Zemi v roce 185. RCW 86 se nachází poblíž galaktické roviny naší Mléčné dráhy a je asi 8200 světelných let daleko.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Rentgenový, Sn185, Rcw86


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »