Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

RCW 86: Historický zbytek po supernově

Uznánít: Jacco Vink (Univ. Utrecht) et al., XMM-Newton: ESA Chandra: NASA / CXC

V roce 185 po Kr. čínští astronomové zaznamenali objevení nové hvězdy v asterismu Nanmen, to je v části oblohy, kde je na moderních mapách alfa a beta Centauri. Nová hvězda byla viditelná několik měsíců a považuje se za první popsanou supernovu. Data ze dvou rentgenových dalekohledů 21. století XMM-Newton a Chandra nyní nabízí důkazy toho, že zbytky po supernově RCW 86 jsou opravdu trosky z této hvězdné exploze. Jejich kompozitní snímek RCW 86 ve falešných barvách ukazuje rozpínající se obálku materiálu, který rentgenově září na vysokých, středních i nízkých energiích, které jsou vidět v modré, zelené a červené barvě. Rázové rychlosti změřené v rentgenově zářící obálce a odhadovaný poloměr 50 světelných let lze použít pro odhad věku zbytku. Výsledky ukazují, že světlo z původní exploze mohlo poprvé dosáhnou Zemi v roce 185. RCW 86 se nachází poblíž galaktické roviny naší Mléčné dráhy a je asi 8200 světelných let daleko.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Rentgenový, Sn185, Rcw86


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »