Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

RCW 86: Historický zbytek po supernově

Uznánít: Jacco Vink (Univ. Utrecht) et al., XMM-Newton: ESA Chandra: NASA / CXC

V roce 185 po Kr. čínští astronomové zaznamenali objevení nové hvězdy v asterismu Nanmen, to je v části oblohy, kde je na moderních mapách alfa a beta Centauri. Nová hvězda byla viditelná několik měsíců a považuje se za první popsanou supernovu. Data ze dvou rentgenových dalekohledů 21. století XMM-Newton a Chandra nyní nabízí důkazy toho, že zbytky po supernově RCW 86 jsou opravdu trosky z této hvězdné exploze. Jejich kompozitní snímek RCW 86 ve falešných barvách ukazuje rozpínající se obálku materiálu, který rentgenově září na vysokých, středních i nízkých energiích, které jsou vidět v modré, zelené a červené barvě. Rázové rychlosti změřené v rentgenově zářící obálce a odhadovaný poloměr 50 světelných let lze použít pro odhad věku zbytku. Výsledky ukazují, že světlo z původní exploze mohlo poprvé dosáhnou Zemi v roce 185. RCW 86 se nachází poblíž galaktické roviny naší Mléčné dráhy a je asi 8200 světelných let daleko.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Rentgenový, Sn185, Rcw86


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »