Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero z HST

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/STScI /NASA)

Proč galaxie Sombrero vypadá jako klobouk? Mezi důvody patří neobvykle velká a rozsáhlá centrální výduť hvězd Sombrera a tmavé výrazné prachové pásy, které jsou vidět v disku, který my vidíme téměř zboku. Difuzní zář rozsáhlé centrální výdutě způsobují miliardy starých hvězd. Při podrobnější prohlídce výdutě na fotografii nahoře je vidět mnoho světelných bodů, které jsou ve skutečnosti kulovými hvězdokupami. V nádherném prachovém prstenci v M104 je mnoho mladých jasných hvězd a jsou vidět i spletité detaily, kterým astronomové dosud plně nerozumí. Samotný střed Sombrera září přes celé elektromagnetické spektrum a předpokládá se, že hostí velkou černou díru. Padesát miliónů let staré světlo z galaxie Sombrero lze uvidět i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: M104, Hubble, Sombrero galaxy


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »