Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero infračerveně

Uznání: R. Kennicutt (Steward Obs.) et al., SSC, JPL, Caltech, NASA

Tento vznášející se prstenec má rozměr galaxie. Ve skutečnosti je součástí fotogenické galaxie Sombrero, která je jednou z největších galaxií v nedaleké Kupě galaxií v Panně. Tmavý pás prachu, který galaxii Sombrero v optickém světle ve středové části zakrývá, v infračerveném světle jasně září. Infračervenou záři ukazuje obrázek nahoře, který se skládá ze snímku nedávno pořízeného Spitzerovým kosmickým dalekohledem ve falešných barvách, do kterého byl superponován už existující snímek pořízený v optickém světle Hubblovým kosmickým dalekohledem. Galaxie Sombrero, též známá jako M104, má asi 50 000 světelných let a leží asi 28 miliónů světelných let daleko. M104 lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Infračervený, M104, Sombrero galaxy


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »