Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První snímek extrasolární planety

Uznání: NaCo, VLT, ESO

Je to ten slabý, červený objekt, a nikoliv ten jasný bílý, který by mohl být historickým objevem. Bílý objekt je jistě hnědý trpaslík. Zato červený objekt je dost možná první přímý snímek planety mimo naši sluneční soustavu. Ta netušená možnost byla poprvé oznámena v minulém roce, ale mnoho astronomů nebylo přesvědčeno, že "planeta" není pouhá hvězda v pozadí. Aby se případ rozhodl, tak byla soustava 2M1207 počátkem tohoto roku snímkována ještě dvakrát. K potěšení vědeckého týmu si objekty udržovaly stejnou vzájemnou vzdálenost, což ukazuje, že jsou gravitačně vázané. Slabý červený objekt 2M1207b je tudíž 100 krát slabší, tedy podstatně, ve srovnání s jasně bílým hnědým trpaslíkem, což se dá dobře vysvětlit planetou asi 5 krát hmotnější jak Jupiter. Objev, který se ještě stále potvrzuje, se považuje za krok k ještě ambicióznějšímu cíli zobrazování planet zemského typu kolem vzdálených hvězd. Snímek nahoře pořídila vysokorozlišující kamera s adaptivní optikou NaCo na 8 metrovém Velmi velkém dalekohledu Yepun v Chile.

Štítky: Planeta, Extra-solar, First


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »