Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy, prach a mlhovina v NGC 6559

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Když se tvoří hvězdy, tak vládne zmatek. Učebnicovým případem je hvězdotvorná oblast NGC 6559. Nahoře jsou vidět emisní mlhoviny s červeně zářícím vodíkem, modré prachové reflekční mlhoviny, tmavé prachové absorpční mlhoviny a hvězdy, které z nich vznikly. První masivní hvězdy vzniklé z hustého plynu emitují energetické světlo a větry, které erodují, fragmentují a utvářejí svoje rodné místo. A potom vybuchnou. Výsledek může být stejně krásný, jako složitý. Po desítkách miliónů let se prach odpaří, plyn se vymete pryč a vše co zbude je nahá hvězdokupa.

Štítky: Hvězdy, NGC 6559, Nebulas


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »