Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otevřená hvězdokupa M7 ve Štíru

Uznání & copyright: N. A. Sharp, REU Program, AURA, NOAO, NSF

M7 je jedna z nejvýraznějších otevřených hvězdokup na obloze. Hvězdokupě dominují jasné modré hvězdy, a na tmavé obloze ji lze spatřit i pouhým okem v ocasu souhvězdí Štíra (Scorpius). M7 má celkem asi 100 hvězd, je stará asi 200 miliónů let, měří 25 světelných let a leží ve vzdálenosti asi 1000 světelných let. Tento barevný obrázek byl pořízen v roce 1995 Burrell-Schmidtovým dalekohledem na Kitt Peak National Observatory v Arizoně. Hvězdokupa M7 byla známá již ve starověku, věděl o ní už Ptolemaios v roce 130 před Kristem. Vespod snímku je též vidět tmavé prachové mračno a doslova milióny hvězd ze středu Galaxie, které s ní nijak nesouvisí.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, M7, Scorpius


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z Vídně na Měsíc

Let Vídeň Praha den po úplňku.

Další informace »