Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální ramena NGC 4622

Uznání: G. Byrd, R. Buta, (Univ.Alabama, Tuscaloosa), T. Freeman (Bevill State College), NASA

While stirring a morning cup of coffee and thinking cosmic thoughts many astronomers would glance at this Hubble Space Telescope image of spiral galaxy NGC 4622 and assume that the galaxy was rotating counterclockwise in the picture. One hundred million light-years away in the constellation Centaurus, NGC 4622's gorgeous outer spiral arms, traced by bright bluish star clusters and dark dust lanes, should be winding up like ... well, like swirls in a cup of coffee. But a closer look at this galaxy reveals that a pronounced inner spiral arm winds in the opposite direction. So which way is this galaxy rotating? Evidence combining ground-based spectroscopy and the sharp Hubble image data surprisingly indicates that the galaxy is likely rotating clockwise in the picture, its outer spiral arms opening outward in the direction of rotation. There are further indications that a past collision with a smaller companion galaxy has contributed to NGC 4622's bizarre rotational arrangement of spiral arms, essentially unique among known large spiral galaxies.

Štítky: Spirální galaxie, Rotace, Spiral arms, Ngc 4622


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »