Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dipól CMBR: Jízda vesmírem

Uznání: DMR, COBE, NASA, Four-Year Sky Map

Naše Země neodpočívá. Pohybuje se kolem Slunce. Slunce obíhá kolem středu Mléčné dráhy. Mléčná dráha obíhá v Místní skupině galaxií. Místní skupina galaxií padá ke Kupě galaxií v Panně. Ale tyto rychlosti jsou menší jak rychlost, se kterou se všechny ty objekty spolu pohybují vůči CMBR (cosmic microwave background radiation), kosmickému mikrovlnnému záření pozadí. Na mapě celé oblohy nahoře, se záření ve směru pohybu Země jeví s modrým posunem a je tudíž teplejší, zatímco záření na opačné straně oblohy má červený posun a je tedy studenější. Mapa ukazuje, že se Místní skupina galaxií pohybuje vůči tomuto prvopočátečnímu záření rychlostí asi 600 kilometrů za sekundu. Tuto vysokou rychlost nikdo nečekal a její hodnota není stále vysvětlena. Proč se pohybujeme tak rychle? Co tam je?

Štítky: Vesmír, CMBR, Dipole


33. vesmírný týden 2025

33. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 8. do 17. 8. 2025. Měsíc po úplňku ubývá do poslední čtvrti. 12. 8. nastává maximum roje Perseid a blízké setkání Jupiteru a Venuše na ranní obloze. Aktivita Slunce se zvýšila a nastala slabší geomagnetická bouře. Posádka Crew-10 z ISS přistála zpět na Zemi. Zemřel Jim Lowell, známý hlavně z Apolla 13. Před dvaceti lety se k Marsu vydal Mars Reconnaissance Orbiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery

Další informace »