Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3314: Když se galaxie překrývají

Uznání: W. Keel & R. White (Univ. Alabama, Tuscaloosa),
Hubble Heritage Team (STScI/ AURA), ESA, NASA

NGC 3314 se skládá ze dvou velkých spirálních galaxií, které se pouhou náhodou nacházejí přesně za sebou. Spirála v popředí je vidět skoro úplně zepředu a její tvar větrníku definují mladé jasné hvězdokupy. Ale proti svitu galaxie v pozadí jsou též vidět tmavé vířící pásy mezihvězdného prachu, které odrážejí zepředu viděnou spirální strukturu. Prachové pásy jsou překvapivě všudepřítomné a tento pozoruhodný pár překrývajících se galaxií je jedním z malého počtu systémů, u kterých se dá využít absorpce viditelného světla k přímému výzkumu distribuce prachu ve vzdálených spirálních galaxiích. NGC 3314 se nachází ve vzdálenosti asi 140 miliónů světelných let ve vícehlavém souhvězdí Hydra. Tento barevný kompozitní obraz vznikl ze snímků pořízených dalekohledem Hubble Space Telescope v letech 1999 a 2000.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Pár galaxií, Ngc3314


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »