Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3314: Když se galaxie překrývají

Uznání: W. Keel & R. White (Univ. Alabama, Tuscaloosa),
Hubble Heritage Team (STScI/ AURA), ESA, NASA

NGC 3314 se skládá ze dvou velkých spirálních galaxií, které se pouhou náhodou nacházejí přesně za sebou. Spirála v popředí je vidět skoro úplně zepředu a její tvar větrníku definují mladé jasné hvězdokupy. Ale proti svitu galaxie v pozadí jsou též vidět tmavé vířící pásy mezihvězdného prachu, které odrážejí zepředu viděnou spirální strukturu. Prachové pásy jsou překvapivě všudepřítomné a tento pozoruhodný pár překrývajících se galaxií je jedním z malého počtu systémů, u kterých se dá využít absorpce viditelného světla k přímému výzkumu distribuce prachu ve vzdálených spirálních galaxiích. NGC 3314 se nachází ve vzdálenosti asi 140 miliónů světelných let ve vícehlavém souhvězdí Hydra. Tento barevný kompozitní obraz vznikl ze snímků pořízených dalekohledem Hubble Space Telescope v letech 1999 a 2000.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Pár galaxií, Ngc3314


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »