Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Daleké galaxie

Uznání: W. Keel and R. White (U. Alabama), NASA

Tento pár galaxií ve srážce je daleko předaleko ... přes 350 miliónů světelných let od Země. Pár katalogizovaný jako AM0500-620 se nachází v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado). Eliptická galaxie v pozadí a spirální galaxie v popředí představují dvě ze tří tří hlavních tříd galaxií, které se vyskytují v našem Vesmíru. Uvnitř disků spirálních galaxií, jako je naše vlastní Mléčná dráha, plyn, prach a mladé modré hvězdokupy trasují hlavní spirální "ramena". Prachové pásy podél ramen této spirály dramaticky vystupují na tomto snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope jak zešikmeně vystupují před eliptickou v pozadí. Podobně jako středová výduť spirálních galaxií, eliptické galaxie směřují ke sférickému tvaru vyplývajícímu z náhodnějšího pohybu jejich hvězd. Ovšem zatímco spirály produkují nové hvězdy, vznik hvězd v eliptických galaxiích, které mají nedostatek plynu a prachu se zdá se zastavil. Jak se galaxie vyvíjí v kosmickém čase? Roste počet důkazů, že elegantní tvary galaxií mohou skrývat násilnou historii.

Štítky: Eliptický, Spirální, Galaxie


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »