Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Daleké galaxie

Uznání: W. Keel and R. White (U. Alabama), NASA

Tento pár galaxií ve srážce je daleko předaleko ... přes 350 miliónů světelných let od Země. Pár katalogizovaný jako AM0500-620 se nachází v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado). Eliptická galaxie v pozadí a spirální galaxie v popředí představují dvě ze tří tří hlavních tříd galaxií, které se vyskytují v našem Vesmíru. Uvnitř disků spirálních galaxií, jako je naše vlastní Mléčná dráha, plyn, prach a mladé modré hvězdokupy trasují hlavní spirální "ramena". Prachové pásy podél ramen této spirály dramaticky vystupují na tomto snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope jak zešikmeně vystupují před eliptickou v pozadí. Podobně jako středová výduť spirálních galaxií, eliptické galaxie směřují ke sférickému tvaru vyplývajícímu z náhodnějšího pohybu jejich hvězd. Ovšem zatímco spirály produkují nové hvězdy, vznik hvězd v eliptických galaxiích, které mají nedostatek plynu a prachu se zdá se zastavil. Jak se galaxie vyvíjí v kosmickém čase? Roste počet důkazů, že elegantní tvary galaxií mohou skrývat násilnou historii.

Štítky: Eliptický, Spirální, Galaxie


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »