Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční okraj

Uznání a copyright: Bob Yen (Comet-Track)

Zpoza okraje Slunce vyvěrá tato dramatická soustava protuberancí. Snímek pořídil astrofotograf Bob Yen, když stál v měsíčním stínu nedaleko Bagdere v Turecku 11.srpna při posledním úplném zatmění Slunce tohoto tisíciletí. Sluneční protuberance se sestávají z poměrně chladného hustého ionizovaného plynu vyzdviženého nad viditelný sluneční povrch intenzivními magnetickými poli. Protuberance na slunečním okraji lze snadno spatřit během úplného zatmění Slunce kdy Měsíc přesně zatmívá jasné světlo ze slunečního disku. I když hodně jiných protuberancí bylo zaznamenáno během zatmění 11.srpna, tento snímek se soustředil na sluneční jihovýchodní okraj.

Štítky: Protuberance, Sluneční zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »