Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční okraj

Uznání a copyright: Bob Yen (Comet-Track)

Zpoza okraje Slunce vyvěrá tato dramatická soustava protuberancí. Snímek pořídil astrofotograf Bob Yen, když stál v měsíčním stínu nedaleko Bagdere v Turecku 11.srpna při posledním úplném zatmění Slunce tohoto tisíciletí. Sluneční protuberance se sestávají z poměrně chladného hustého ionizovaného plynu vyzdviženého nad viditelný sluneční povrch intenzivními magnetickými poli. Protuberance na slunečním okraji lze snadno spatřit během úplného zatmění Slunce kdy Měsíc přesně zatmívá jasné světlo ze slunečního disku. I když hodně jiných protuberancí bylo zaznamenáno během zatmění 11.srpna, tento snímek se soustředil na sluneční jihovýchodní okraj.

Štítky: Protuberance, Sluneční zatmění


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »