Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunochod: měsíční robot

Uznání: Courtesy Lavochkin Association

Sovětská kosmická sonda Luna 17 přistála 17. listopadu 1970 na Měsíci s prvním jezdícím, dálkově ovládaným robotem. Lunochod 1 vážil něco pod 2000 liber (765 kg), byl navržen pracovat po dobu 90 dní a řídil ho pětičlenný tým ze střediska dálkových kosmických letů u Moskvy. Futuristicky vyhlížející osmikolové vozidlo sjelo z vrchu sestupového modulu, který na obou stranách rozevřel rampy a tak umožnil alternativní cestu na povrch v případě, že by jednu stranu zatarasily kameny. Lunochod 1 cestoval po měsíčním Moři dešťů (Mare Imbrium) celkem 11 měsíců, což byl jeden z největších úspěchů sovětského lunárního průzkumného programu. Práce tohoto Lunochodu byla oficiálně ukončena 4. října 1971, 14 let po vypuštění Sputniku.

Štítky: Kosmická loď, Měsíc, Vozítko, Soviet


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »