Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v galaktickém centru

Uznání: Suzan Stolovy (SSC/Caltech) et al., JPL-Caltech, NASA

Střed naší Mléčné dráhy se před slídivýma očima optických dalekohledů skrývá za mračna zakrývajícího plynu a prachu. Ale na tomto úžasném pohledu infračervené kamery Spitzerova kosmického dalekohledu pronikly většinou prachu a ukázaly hvězdy v nahuštěné oblasti galaktického středu. Podrobný obrázek ve falešných barvách je mozaikou z mnoha menších snímků a v modrých odstínech ukazuje starší, chladnější hvězdy. Červeně zářící prachová mračna zase souvisí s mladými, horkými hvězdami v hvězdných porodnicích. Galaktický střed se nachází asi 26 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). V této vzdálenosti tento obrázek zabírá asi 900 světelných let.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Infračervený, Spitzer


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »