Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Helix infračerveně

Uznání: J. Hora (Harvard-Smithsonian CfA) et al., (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

V souhvězdí Vodnáře (Aquarius) ve vzdálenosti přes šest set světelných let od Země umírá slunci podobná hvězda. Ve svých několika posledních tisících letech vytvořila mlhovinu Helix (NGC 7293), dobře prostudovanou a blízkou planetární mlhovinu typickou pro tuto závěrečnou fázi hvězdného vývoje. Emise na tomto infračerveném snímku Helixu ze Spitzerova kosmického dalekohledu většinou pochází z molekulárního vodíku mlhoviny. Zdá se, že plyn tvoří chomáče, které vypadají jako tisíce komet, každá s rozměrem asi dvojnásobku naší sluneční soustavy. Je vidět, že z hlav vychází modřejší, více energetické záření a z ohonů vychází červenější emise, což naznačuje, že ohony jsou více chráněny od větrů a intenzivního ultrafialového záření centrálních hvězd. Mlhovina samotná měří asi 2,5 světelného roku. Očekává se, že i Slunce projde svou vlastní fází planetární mlhoviny ... za dalších 5 miliard let.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Helix, Spitzer, Ngc7293


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »