Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Helix infračerveně

Uznání: J. Hora (Harvard-Smithsonian CfA) et al., (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

V souhvězdí Vodnáře (Aquarius) ve vzdálenosti přes šest set světelných let od Země umírá slunci podobná hvězda. Ve svých několika posledních tisících letech vytvořila mlhovinu Helix (NGC 7293), dobře prostudovanou a blízkou planetární mlhovinu typickou pro tuto závěrečnou fázi hvězdného vývoje. Emise na tomto infračerveném snímku Helixu ze Spitzerova kosmického dalekohledu většinou pochází z molekulárního vodíku mlhoviny. Zdá se, že plyn tvoří chomáče, které vypadají jako tisíce komet, každá s rozměrem asi dvojnásobku naší sluneční soustavy. Je vidět, že z hlav vychází modřejší, více energetické záření a z ohonů vychází červenější emise, což naznačuje, že ohony jsou více chráněny od větrů a intenzivního ultrafialového záření centrálních hvězd. Mlhovina samotná měří asi 2,5 světelného roku. Očekává se, že i Slunce projde svou vlastní fází planetární mlhoviny ... za dalších 5 miliard let.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Helix, Spitzer, Ngc7293


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »