Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Helix infračerveně

Uznání: J. Hora (Harvard-Smithsonian CfA) et al., (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

V souhvězdí Vodnáře (Aquarius) ve vzdálenosti přes šest set světelných let od Země umírá slunci podobná hvězda. Ve svých několika posledních tisících letech vytvořila mlhovinu Helix (NGC 7293), dobře prostudovanou a blízkou planetární mlhovinu typickou pro tuto závěrečnou fázi hvězdného vývoje. Emise na tomto infračerveném snímku Helixu ze Spitzerova kosmického dalekohledu většinou pochází z molekulárního vodíku mlhoviny. Zdá se, že plyn tvoří chomáče, které vypadají jako tisíce komet, každá s rozměrem asi dvojnásobku naší sluneční soustavy. Je vidět, že z hlav vychází modřejší, více energetické záření a z ohonů vychází červenější emise, což naznačuje, že ohony jsou více chráněny od větrů a intenzivního ultrafialového záření centrálních hvězd. Mlhovina samotná měří asi 2,5 světelného roku. Očekává se, že i Slunce projde svou vlastní fází planetární mlhoviny ... za dalších 5 miliard let.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Helix, Spitzer, Ngc7293


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »