Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skvostný ohon komety McNaught

Uznání a copyright: Robert H. McNaught

U velké komety roku 2007, komety McNaught, se vyvinul dlouhý vláknitý ohon. Pozorovatelé na jižní polokouli mohou po západu na obloze vidět skvostný ohon. Hlava komety je stále jasná a lze ji snadno spatřit pouhým okem i městským pozorovatelům. Nádherný ohon je vidět na dlouhých expozicích a na tmavých místech je vidět dokonce i pouhým okem. Dokonce i mnozí severní pozorovatelé hlásí, že viděli ohon komety nad obzorem po západu slunce. Kometa McNaught má odhadovanou jasnost -2 (mínus dvě) magnitudy a minulý pátek ji její objevitel zachytil na snímku nahoře hned po západu Slunce z observatoře Siding Spring Observatory v Austrálii. Jak se nejjasnější kometa posledních desetiletí McNaught stále více posouvá na jižní oblohu a vzdaluje se od Slunce a Země, tak slábne.

Štítky: Kometa, Ohon, Mcnaught


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »