Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero infračerveně

Uznání: R. Kennicutt (Steward Obs.) et al., SSC, JPL, Caltech, NASA

Tento vznášející se prstenec má velikost galaxie. Ve skutečnosti je součástí fotogenické galaxie Sombrero, jedné z největších galaxií v nedaleké Kupě galaxií v Panně. Tmavý pás prachu, který zakrývá střední část galaxie Sombrero v optickém světle zato jasně září v infračeveném světle. Snímek nahoře ukazuje infračervenou záři, kterou nedávno zaznamenal družicový Spitzerův kosmický dalekohled, ta je superponovaná ve falešných barvách do existujícího snímku pořízeného Hubblovým kosmickým dalekohledem NASA v optickém světle. Galaxie Sombrero, též známá jako M104 má asi 50 000 světelných let a nachází se 28 miliónů světelných let daleko. M104 lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Infračervený, M104, Sombrero galaxy


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »