Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SOHO: Film komety McNaught

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA - courtesy Steele Hill

Toto políčko ze zrychleného filmu ukazuje kometu McNaught, Velkou kometu roku 2007, jak krouží vnitřní sluneční soustavou. Políčka filmu byla zachycena od 12. do 16. ledna koronografem na palubě sluneční družice SOHO. Zorným polem se také pohybuje planeta Merkur, jen Slunce samotné zůstává nehybné, ukryté za centrálním zákrytovým diskem koronografu. Kometa se svým širokým ocasem je tak jasná, že téměř zahlcuje citlivé kamery SOHO, které jsou navrženy pro výzkum slabých struktur ve vnější atmosféře Slunce. Největší přiblížení komety McNaught's ke Slunci (12. ledna byla v periheliu) bylo jen na 0,17 astronomické jednotky, neboli asi na polovinu vzdálenosti Merkuru od Slunce. (Poznámka: Kliknutím na obrázek můžete začít stahovat film.)

Štítky: Kometa, SOHO, Film, Mcnaught, C/2006 p1


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »