Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

McNaught matinee

Uznání a copyright: Stefan Seip - Inset: David Levy

Jasnost komet roste, když se blíží ke Slunci a koupají se v intenzivním slunečním záření. Obyčejně je ale nemožné je zároveň vidět proti převaze rozptýleného slunečního světla. Ovšem překvapující kometa McNaught, která se 12. ledna těsně přiblížila ke Slunci (prošla perihéliem) a byla hluboko uvnitř dráhy Merkuru, předvedla zajímavou podívanou i na jasné modré denní obloze. Pozoruhodný vložený teleskopický snímek komety McNaught (vlevo nahoře) pořídil za denního světla hodinu od perihelia, pouhých 7° od polohy Slunce odborník na komety David Levy. Širší denní záběr komety a nadýchaných mračen pořídil zhruba o den později Stefan Seip. Seip použil polarizační filtr a soupravu kamera/dalekohled poblíž Stuttgartu v Německu. Kometa McNaught ale už není nadále za denního světla viditelná a nyní putuje soumrakem na jižní obloze.

Štítky: Kometa, Perihelion, Day, Mcnaught, C/2006 p1


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »