Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kometa

Uznání a copyright: Noel Munford (Palmerston North Astronomical Society, New Zealand)

Po pozoruhodném představení na severní polokouli se nejjasnější kometa posledních desetiletí nyní představuje na jižní polokouli. Na snímku pořízeném 17. ledna za večerního soumraku je vidět jasnou komu a nádherný, zakřivený ohon komety McNaught (c/2006 P1) nad jezerem Horowhenua v Levin, městečku na severním ostrově Nového Zélandu. Astronom Noel Munford hlásí, že pětivteřinová expozice digitální kamerou vystihuje vizuální vzhled komety na obloze zbarvené kouřem vzdálených stepních požárů v Austrálii. Kometa, kterou minulé léto objevil R. H. McNaught (Siding Spring Survey), se počátkem ledna výrazně zjasnila a byla dokonce vidět i za denního světla. V nadcházejících dnech bude kometa McNaught pokračovat na jih, nyní když odlétá do vnější sluneční soustavy bude její divadlo na jižní obloze.

Štítky: Kometa, Nový Zéland, C/2006p1, Mcnaught


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny a letadlo

Celestron C8 / Baader Filtr + Astronomik UV-IR Block L-2 Po zamíření na Slunce jsem začal fotit serii jednotlivých krátkých snímků (lucky imaging) Postup vytvoření dané fotky: V rámci té série jednotlivých fotek se objevilo to letadlo. Vzal jsem tedy tuto jednu fotku a vyřízl z ní přesně jedna ku jedné to letadlo a spojil s tou složeninou Slunce, tak aby vznikl co nejlepší snímek, kde bude vidět jak detailní Slunce tak letadlo. Slunce: Sekvence fotek PIPP/Autostakkert pak zpracováno v Pixinsight

Další informace »