Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kometa

Uznání a copyright: Noel Munford (Palmerston North Astronomical Society, New Zealand)

Po pozoruhodném představení na severní polokouli se nejjasnější kometa posledních desetiletí nyní představuje na jižní polokouli. Na snímku pořízeném 17. ledna za večerního soumraku je vidět jasnou komu a nádherný, zakřivený ohon komety McNaught (c/2006 P1) nad jezerem Horowhenua v Levin, městečku na severním ostrově Nového Zélandu. Astronom Noel Munford hlásí, že pětivteřinová expozice digitální kamerou vystihuje vizuální vzhled komety na obloze zbarvené kouřem vzdálených stepních požárů v Austrálii. Kometa, kterou minulé léto objevil R. H. McNaught (Siding Spring Survey), se počátkem ledna výrazně zjasnila a byla dokonce vidět i za denního světla. V nadcházejících dnech bude kometa McNaught pokračovat na jih, nyní když odlétá do vnější sluneční soustavy bude její divadlo na jižní obloze.

Štítky: Kometa, Nový Zéland, C/2006p1, Mcnaught


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »