Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kometa

Uznání a copyright: Noel Munford (Palmerston North Astronomical Society, New Zealand)

Po pozoruhodném představení na severní polokouli se nejjasnější kometa posledních desetiletí nyní představuje na jižní polokouli. Na snímku pořízeném 17. ledna za večerního soumraku je vidět jasnou komu a nádherný, zakřivený ohon komety McNaught (c/2006 P1) nad jezerem Horowhenua v Levin, městečku na severním ostrově Nového Zélandu. Astronom Noel Munford hlásí, že pětivteřinová expozice digitální kamerou vystihuje vizuální vzhled komety na obloze zbarvené kouřem vzdálených stepních požárů v Austrálii. Kometa, kterou minulé léto objevil R. H. McNaught (Siding Spring Survey), se počátkem ledna výrazně zjasnila a byla dokonce vidět i za denního světla. V nadcházejících dnech bude kometa McNaught pokračovat na jih, nyní když odlétá do vnější sluneční soustavy bude její divadlo na jižní obloze.

Štítky: Kometa, Nový Zéland, C/2006p1, Mcnaught


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »