Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k mlhovině Pelikán

Uznání a copyright: Filipe Alves

Kde se na obloze nachází mlhovina Pelikán? APOD představuje mnoho objektů na noční obloze, ale obvykle nemá možnost přesně ukázat, kde každý z těchto objektů na noční obloze leží. Dnes můžeme díky vynalézavé digitální manipulaci Filipe Alvese ukázat, kde se přesně na obloze nachází fotogenická mlhovina Pelikán. Kliknutí na šipku nahoře u mnoha prohlížečů stáhne a přehraje film, který se přibližuje z perspektivy neozbrojeného lidského oka až k silnému dalekohledu. Kopule observatoře, která je vidět vpravo, patří k observatoři Calar Alto v jižním Španělsku. Obraz se přibližuje do souhvězdí Labutě (Cygnus), prochází větší mlhovinu Pelikán (IC 5070) a zastavuje se na prachových strukturách v hlavě Pelikána, kde jsou nenarozené hvězdy. Jako alternativa je film nahoře k dosažení i zde.

Štítky: Pelican, Zoom


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »