Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k mlhovině Pelikán

Uznání a copyright: Filipe Alves

Kde se na obloze nachází mlhovina Pelikán? APOD představuje mnoho objektů na noční obloze, ale obvykle nemá možnost přesně ukázat, kde každý z těchto objektů na noční obloze leží. Dnes můžeme díky vynalézavé digitální manipulaci Filipe Alvese ukázat, kde se přesně na obloze nachází fotogenická mlhovina Pelikán. Kliknutí na šipku nahoře u mnoha prohlížečů stáhne a přehraje film, který se přibližuje z perspektivy neozbrojeného lidského oka až k silnému dalekohledu. Kopule observatoře, která je vidět vpravo, patří k observatoři Calar Alto v jižním Španělsku. Obraz se přibližuje do souhvězdí Labutě (Cygnus), prochází větší mlhovinu Pelikán (IC 5070) a zastavuje se na prachových strukturách v hlavě Pelikána, kde jsou nenarozené hvězdy. Jako alternativa je film nahoře k dosažení i zde.

Štítky: Pelican, Zoom


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »