Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k mlhovině Pelikán

Uznání a copyright: Filipe Alves

Kde se na obloze nachází mlhovina Pelikán? APOD představuje mnoho objektů na noční obloze, ale obvykle nemá možnost přesně ukázat, kde každý z těchto objektů na noční obloze leží. Dnes můžeme díky vynalézavé digitální manipulaci Filipe Alvese ukázat, kde se přesně na obloze nachází fotogenická mlhovina Pelikán. Kliknutí na šipku nahoře u mnoha prohlížečů stáhne a přehraje film, který se přibližuje z perspektivy neozbrojeného lidského oka až k silnému dalekohledu. Kopule observatoře, která je vidět vpravo, patří k observatoři Calar Alto v jižním Španělsku. Obraz se přibližuje do souhvězdí Labutě (Cygnus), prochází větší mlhovinu Pelikán (IC 5070) a zastavuje se na prachových strukturách v hlavě Pelikána, kde jsou nenarozené hvězdy. Jako alternativa je film nahoře k dosažení i zde.

Štítky: Pelican, Zoom


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »