Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k mlhovině Pelikán

Uznání a copyright: Filipe Alves

Kde se na obloze nachází mlhovina Pelikán? APOD představuje mnoho objektů na noční obloze, ale obvykle nemá možnost přesně ukázat, kde každý z těchto objektů na noční obloze leží. Dnes můžeme díky vynalézavé digitální manipulaci Filipe Alvese ukázat, kde se přesně na obloze nachází fotogenická mlhovina Pelikán. Kliknutí na šipku nahoře u mnoha prohlížečů stáhne a přehraje film, který se přibližuje z perspektivy neozbrojeného lidského oka až k silnému dalekohledu. Kopule observatoře, která je vidět vpravo, patří k observatoři Calar Alto v jižním Španělsku. Obraz se přibližuje do souhvězdí Labutě (Cygnus), prochází větší mlhovinu Pelikán (IC 5070) a zastavuje se na prachových strukturách v hlavě Pelikána, kde jsou nenarozené hvězdy. Jako alternativa je film nahoře k dosažení i zde.

Štítky: Pelican, Zoom


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »