Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strmé útesy na Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

U severního pólu na Marsu se vyskytují skoro dvoukilometrové svislé útesy. Na severní polární čepičce Marsu, která je vidět na snímku nahoře jsou červené oblasti kamení a písku, bílé oblasti ledu a tmavé oblasti neznámého složení, nicméně hypotéza tvrdí, že je to vulkanický popel. Předpokládá se, že útesy tvoří okraj vulkanické kaldery. I když je příkrý sráz marťanských útesů extrémní, tak sráz není tak hluboký, jako jiné oblasti v naší sluneční soustavě, včetně 3,4 kilometrové hloubky kaňonu Colca na Zemi a 20 kilometrové hloubky Verona Rupes na Uranovu měsíci Miranda. Snímek nahoře digitálně rekonstruovaný do perspektivního pohledu pořídila High Resolution Stereo Camera na palubě kosmické sondy Mars Express evropské organizace ESA, která nyní obíhá Mars.

Štítky: Mars, Mars express, Cliffs


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »