Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strmé útesy na Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

U severního pólu na Marsu se vyskytují skoro dvoukilometrové svislé útesy. Na severní polární čepičce Marsu, která je vidět na snímku nahoře jsou červené oblasti kamení a písku, bílé oblasti ledu a tmavé oblasti neznámého složení, nicméně hypotéza tvrdí, že je to vulkanický popel. Předpokládá se, že útesy tvoří okraj vulkanické kaldery. I když je příkrý sráz marťanských útesů extrémní, tak sráz není tak hluboký, jako jiné oblasti v naší sluneční soustavě, včetně 3,4 kilometrové hloubky kaňonu Colca na Zemi a 20 kilometrové hloubky Verona Rupes na Uranovu měsíci Miranda. Snímek nahoře digitálně rekonstruovaný do perspektivního pohledu pořídila High Resolution Stereo Camera na palubě kosmické sondy Mars Express evropské organizace ESA, která nyní obíhá Mars.

Štítky: Mars, Mars express, Cliffs


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 42 - Orión

Asi najkrajší objekt na oblohe...

Další informace »