Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Změť v galaxii Centaurus A

Uznání a copyright: Robert Gendler and Stephane Guisard

Střed této oblasti plné hvězd Centaurus A vypadá jako fantastická změť starých žlutých hvězd, mladých modrých hvězdokup a temných prachových pásů. Tato pekuliární eliptická galaxie má něco přes 60 000 světelných let a je zřejmě výsledkem srážky dvou jinak normálních galaxií. Zbytky kosmických trosek vytrvale požírá černá díra miliardkrát hmotnější než Slunce ve středu Centaurus A. Nejspíše právě tato černá díra je centrálním motorem, který generuje rádiové, rentgenové a gama paprsky, které Centaurus A a další aktivní galaxie vyzařují. Na aktivní galaxii je Centaurus A docela blízko, zhruba 10 miliónů světelných let daleko, a tak ji pozemští astronomové mohli dobře prozkoumat.
Oprava: Na chybu překladu "miliardkrát" upozornil 30.6. Zolo Tóth.

Štítky: Aktivní galaxie, Černá díra, Centaurus A, Elliptical galaxy, Ngc 5128


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »