Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Změť v galaxii Centaurus A

Uznání a copyright: Robert Gendler and Stephane Guisard

Střed této oblasti plné hvězd Centaurus A vypadá jako fantastická změť starých žlutých hvězd, mladých modrých hvězdokup a temných prachových pásů. Tato pekuliární eliptická galaxie má něco přes 60 000 světelných let a je zřejmě výsledkem srážky dvou jinak normálních galaxií. Zbytky kosmických trosek vytrvale požírá černá díra miliardkrát hmotnější než Slunce ve středu Centaurus A. Nejspíše právě tato černá díra je centrálním motorem, který generuje rádiové, rentgenové a gama paprsky, které Centaurus A a další aktivní galaxie vyzařují. Na aktivní galaxii je Centaurus A docela blízko, zhruba 10 miliónů světelných let daleko, a tak ji pozemští astronomové mohli dobře prozkoumat.
Oprava: Na chybu překladu "miliardkrát" upozornil 30.6. Zolo Tóth.

Štítky: Aktivní galaxie, Černá díra, Centaurus A, Elliptical galaxy, Ngc 5128


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »