Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kočičí oko široké a hluboké

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejlépe známých planetárních mlhovin na obloze. Její dobře známé obrysy jsou vidět na tomto působivém širokoúhlém pohledu v jasnější centrální oblasti. Tento kompozitní obraz ale kombinuje mnoho krátkých a dlouhých expozic, aby se též ukázalo velice slabé halo mlhoviny. Slabé vnější halo měří v odhadované vzdálenosti 3000 světelných let přes 5 světelných let. Planetární mlhoviny byly dlouho chápány jako závěrečná fáze v životě slunci podobné hvězdy. Teprve nedávno byla u některých planetárních mlhovin objevena hala jako je toto, která pravděpodobně vznikla z materiálu odvrženého při dřívějších epizodách vývoje hvězdy. Zatímco se předpokládá, že fáze planetární mlhoviny trvá asi 10 tisíc let, tak astronomové odhadují věk vnějších vláknitých částí tohoto hala na 50 až 90 tisíc let. Vpravo, asi 50 miliónů světelných let za Kočičím okem, je vidět spirální galaxie NGC 6552.

Štítky: Planetární mlhovina, Halo, Cat's eye nebula, Ngc6543, Background galaxies


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »