Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kočičí oko široké a hluboké

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejlépe známých planetárních mlhovin na obloze. Její dobře známé obrysy jsou vidět na tomto působivém širokoúhlém pohledu v jasnější centrální oblasti. Tento kompozitní obraz ale kombinuje mnoho krátkých a dlouhých expozic, aby se též ukázalo velice slabé halo mlhoviny. Slabé vnější halo měří v odhadované vzdálenosti 3000 světelných let přes 5 světelných let. Planetární mlhoviny byly dlouho chápány jako závěrečná fáze v životě slunci podobné hvězdy. Teprve nedávno byla u některých planetárních mlhovin objevena hala jako je toto, která pravděpodobně vznikla z materiálu odvrženého při dřívějších epizodách vývoje hvězdy. Zatímco se předpokládá, že fáze planetární mlhoviny trvá asi 10 tisíc let, tak astronomové odhadují věk vnějších vláknitých částí tohoto hala na 50 až 90 tisíc let. Vpravo, asi 50 miliónů světelných let za Kočičím okem, je vidět spirální galaxie NGC 6552.

Štítky: Planetární mlhovina, Halo, Cat's eye nebula, Ngc6543, Background galaxies


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »