Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kočičí oko široké a hluboké

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejlépe známých planetárních mlhovin na obloze. Její dobře známé obrysy jsou vidět na tomto působivém širokoúhlém pohledu v jasnější centrální oblasti. Tento kompozitní obraz ale kombinuje mnoho krátkých a dlouhých expozic, aby se též ukázalo velice slabé halo mlhoviny. Slabé vnější halo měří v odhadované vzdálenosti 3000 světelných let přes 5 světelných let. Planetární mlhoviny byly dlouho chápány jako závěrečná fáze v životě slunci podobné hvězdy. Teprve nedávno byla u některých planetárních mlhovin objevena hala jako je toto, která pravděpodobně vznikla z materiálu odvrženého při dřívějších epizodách vývoje hvězdy. Zatímco se předpokládá, že fáze planetární mlhoviny trvá asi 10 tisíc let, tak astronomové odhadují věk vnějších vláknitých částí tohoto hala na 50 až 90 tisíc let. Vpravo, asi 50 miliónů světelných let za Kočičím okem, je vidět spirální galaxie NGC 6552.

Štítky: Planetární mlhovina, Halo, Cat's eye nebula, Ngc6543, Background galaxies


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »