Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Ze vzdálenosti tři tisíce světelných let od Země na nás z mezihvězdného prostoru zírá půvabná mlhovina Kočičí oko. Klasická planetární mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) představuje závěrečnou, krátkou, ale nádhernou fázi života slunci podobné hvězdy. Jednoduché vnější vzory prachových koncentrických obálek mlhoviny nejspíše vytvořila umírající centrální hvězda odvrháváním vnějších vrstev v sérii pravidelných křečí. Ale vznik krásných, ale složitějších vnitřních struktur není dost dobře pochopen. Toto vpravdě kosmické oko, které je tak jasně vidět na tomto ostrém snímku z Hubblova kosmického dalekohledu, má přes půl světelného roku. Možná, že astronomové při pohledu do Kočičího oka vidí osud našeho Slunce, kterému je souzeno nastoupit svoji vlastní vývojovou fázi planetární mlhoviny za asi 5 miliard let.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Ngc 6543, Cat's eye nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »