Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Ze vzdálenosti tři tisíce světelných let od Země na nás z mezihvězdného prostoru zírá půvabná mlhovina Kočičí oko. Klasická planetární mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) představuje závěrečnou, krátkou, ale nádhernou fázi života slunci podobné hvězdy. Jednoduché vnější vzory prachových koncentrických obálek mlhoviny nejspíše vytvořila umírající centrální hvězda odvrháváním vnějších vrstev v sérii pravidelných křečí. Ale vznik krásných, ale složitějších vnitřních struktur není dost dobře pochopen. Toto vpravdě kosmické oko, které je tak jasně vidět na tomto ostrém snímku z Hubblova kosmického dalekohledu, má přes půl světelného roku. Možná, že astronomové při pohledu do Kočičího oka vidí osud našeho Slunce, kterému je souzeno nastoupit svoji vlastní vývojovou fázi planetární mlhoviny za asi 5 miliard let.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Ngc 6543, Cat's eye nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »