Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HD 189733b: Horký Jupiter

Uznání: Heather Knutson (Harvard-Smithsonian CfA) et al., NASA, JPL-Caltech

HD 189733b je planeta velikosti Jupiteru, o které je známo, že obíhá kolem hvězdy vzdálené asi 63 světelných let. I když tento vzdálený svět má zhruba velikost Jupiteru, tak jeho mnohem bližší oběžná dráha jej činí mnohem teplejší, než je plynový obr vládnoucí naší sluneční soustavě. Jeho rotace je, podobně jako u jiných detekovaných horkých Jupiterů, slapově vázaná a jedna strana je tedy vždy obrácená ke své mateřské hvězdě při oběhu jednou za 2,2 dnů. S pomocí infračervených údajů ze Spitzerova kosmického dalekohledu byly zmapovány teplotní variace, takže vznikla vůbec první taková mapa pro planetu mimo naši sluneční soustavu. Je vidět, že nejteplejší místo na planetě (jasnější barvy = vyšší teploty) není v bodu, který přímo míří na mateřskou hvězdu, tedy na délce 0,0. Místo toho je asi 30° východněji (vpravo), což je důkazem divokých větrů kolem planety, které ovlivňují teplotu. Na mapě v šířce planety se měření teploty mění od 930 do 650 °C (1700 až 1200 F).

Štítky: Mapa, Infračervený, Exoplanet, HD 189733b


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »