Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HD 189733b: Horký Jupiter

Uznání: Heather Knutson (Harvard-Smithsonian CfA) et al., NASA, JPL-Caltech

HD 189733b je planeta velikosti Jupiteru, o které je známo, že obíhá kolem hvězdy vzdálené asi 63 světelných let. I když tento vzdálený svět má zhruba velikost Jupiteru, tak jeho mnohem bližší oběžná dráha jej činí mnohem teplejší, než je plynový obr vládnoucí naší sluneční soustavě. Jeho rotace je, podobně jako u jiných detekovaných horkých Jupiterů, slapově vázaná a jedna strana je tedy vždy obrácená ke své mateřské hvězdě při oběhu jednou za 2,2 dnů. S pomocí infračervených údajů ze Spitzerova kosmického dalekohledu byly zmapovány teplotní variace, takže vznikla vůbec první taková mapa pro planetu mimo naši sluneční soustavu. Je vidět, že nejteplejší místo na planetě (jasnější barvy = vyšší teploty) není v bodu, který přímo míří na mateřskou hvězdu, tedy na délce 0,0. Místo toho je asi 30° východněji (vpravo), což je důkazem divokých větrů kolem planety, které ovlivňují teplotu. Na mapě v šířce planety se měření teploty mění od 930 do 650 °C (1700 až 1200 F).

Štítky: Mapa, Infračervený, Exoplanet, HD 189733b


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »