Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HD 189733b: Horký Jupiter

Uznání: Heather Knutson (Harvard-Smithsonian CfA) et al., NASA, JPL-Caltech

HD 189733b je planeta velikosti Jupiteru, o které je známo, že obíhá kolem hvězdy vzdálené asi 63 světelných let. I když tento vzdálený svět má zhruba velikost Jupiteru, tak jeho mnohem bližší oběžná dráha jej činí mnohem teplejší, než je plynový obr vládnoucí naší sluneční soustavě. Jeho rotace je, podobně jako u jiných detekovaných horkých Jupiterů, slapově vázaná a jedna strana je tedy vždy obrácená ke své mateřské hvězdě při oběhu jednou za 2,2 dnů. S pomocí infračervených údajů ze Spitzerova kosmického dalekohledu byly zmapovány teplotní variace, takže vznikla vůbec první taková mapa pro planetu mimo naši sluneční soustavu. Je vidět, že nejteplejší místo na planetě (jasnější barvy = vyšší teploty) není v bodu, který přímo míří na mateřskou hvězdu, tedy na délce 0,0. Místo toho je asi 30° východněji (vpravo), což je důkazem divokých větrů kolem planety, které ovlivňují teplotu. Na mapě v šířce planety se měření teploty mění od 930 do 650 °C (1700 až 1200 F).

Štítky: Mapa, Infračervený, Exoplanet, HD 189733b


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »