Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Země z Galilea

Uznání: NASA, JPL, Doug Ellison

Když zrovna prolétáte kolem Země na své cestě k Jupiteru, po čem byste se měli dívat? Tato otázka stanula pro kosmickou sondu Galileo, která před dvěma desetiletími bezhlesně proplouvala kolem nejvíce fotografovaného tělesa. Ačkoliv byla kosmická sonda Galileo původně vypuštěna ze Země, tak kolem svého domova prolétla ještě dvakrát při své snaze nabrat rychlost a zkrátit trvání svojí cesty k Jupiteru. Sonda Galileo při svém první průletu koncem roku 1990 pořídila tichý majestátní film naší velké modré rotující zeměkoule a to tak, že pořizovala snímky téměř každou minutu během 25 hodin. Obrázek nahoře je jedno políčko z tohoto filmu a kliknutím na toto políčko jej (ve většině prohlížečů) uvede do pohybu. Na Zemi jsou vidět rozsáhlé modré oceány, vířící bílé oblaky, velké zlatavé kontinenty a dokonce jeden kontinent zamrzlý v bílé pokrývce vodního ledu. Když Galileo prolétal, tak viděl nejenom jak zeměkoule rotuje, ale také jak se ztrácí do dálky. Galileo mířil na historickou misi odhalování mnoha tajemství a záhad Jupiteru v příštích 14 letech, než se nakonec pohroužil do atmosféry Jupiteru.

Štítky: Země, Galileo, Rotating


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »