Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Země z Galilea

Uznání: NASA, JPL, Doug Ellison

Když zrovna prolétáte kolem Země na své cestě k Jupiteru, po čem byste se měli dívat? Tato otázka stanula pro kosmickou sondu Galileo, která před dvěma desetiletími bezhlesně proplouvala kolem nejvíce fotografovaného tělesa. Ačkoliv byla kosmická sonda Galileo původně vypuštěna ze Země, tak kolem svého domova prolétla ještě dvakrát při své snaze nabrat rychlost a zkrátit trvání svojí cesty k Jupiteru. Sonda Galileo při svém první průletu koncem roku 1990 pořídila tichý majestátní film naší velké modré rotující zeměkoule a to tak, že pořizovala snímky téměř každou minutu během 25 hodin. Obrázek nahoře je jedno políčko z tohoto filmu a kliknutím na toto políčko jej (ve většině prohlížečů) uvede do pohybu. Na Zemi jsou vidět rozsáhlé modré oceány, vířící bílé oblaky, velké zlatavé kontinenty a dokonce jeden kontinent zamrzlý v bílé pokrývce vodního ledu. Když Galileo prolétal, tak viděl nejenom jak zeměkoule rotuje, ale také jak se ztrácí do dálky. Galileo mířil na historickou misi odhalování mnoha tajemství a záhad Jupiteru v příštích 14 letech, než se nakonec pohroužil do atmosféry Jupiteru.

Štítky: Země, Galileo, Rotating


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »