Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná spirální galaxie M81 ultrafialově z Galexu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Galex Team, J. Huchra et al. (Harvard CfA)

Kde jsou v jedné z nejbližších velkých spirálních galaxií M81 horké hvězdy? K zodpovězení této otázky astronomové pořídili hloubkový snímek této zavinuté spirály z dalekohledu Galex na oběžné dráze kolem Země v ultrafialovém světle. Horké hvězdy emitují více ultrafialového světla než hvězdy chladnější a často se vyskytují v mladých otevřených hvězdokupách a energetických hvězdotvorných oblastech. Vznešená spirální galaxie M81 je o něco menší než naše Mléčná dráha a ve svých točitých spirálních ramenech na obrázku nahoře předvádí svoje mladé hvězdy. Mladé hvězdy, staré méně jak 100 miliónů let, jsou na snímku ve falešných barvách z Galexu modré a zdají se být dobře oddělené od starších žlutavých hvězd v galaktickém jádře. Nahoře je též vidět satelitní galaxie M81 zvaná Holmberg IX. Studium nečekané ultrafialové záře této malé nepravidelné galaxie může astronomům pomoci pochopit, jak se vyvinulo hodně satelitních galaxií naší vlastní galaxie Mléčná dráha. M81 je vidět i malým dalekohledem, má asi 70 000 světelných let a nachází se asi 12 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: M81, Ultrafialový, GALEX


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »