Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná spirální galaxie M81 ultrafialově z Galexu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Galex Team, J. Huchra et al. (Harvard CfA)

Kde jsou v jedné z nejbližších velkých spirálních galaxií M81 horké hvězdy? K zodpovězení této otázky astronomové pořídili hloubkový snímek této zavinuté spirály z dalekohledu Galex na oběžné dráze kolem Země v ultrafialovém světle. Horké hvězdy emitují více ultrafialového světla než hvězdy chladnější a často se vyskytují v mladých otevřených hvězdokupách a energetických hvězdotvorných oblastech. Vznešená spirální galaxie M81 je o něco menší než naše Mléčná dráha a ve svých točitých spirálních ramenech na obrázku nahoře předvádí svoje mladé hvězdy. Mladé hvězdy, staré méně jak 100 miliónů let, jsou na snímku ve falešných barvách z Galexu modré a zdají se být dobře oddělené od starších žlutavých hvězd v galaktickém jádře. Nahoře je též vidět satelitní galaxie M81 zvaná Holmberg IX. Studium nečekané ultrafialové záře této malé nepravidelné galaxie může astronomům pomoci pochopit, jak se vyvinulo hodně satelitních galaxií naší vlastní galaxie Mléčná dráha. M81 je vidět i malým dalekohledem, má asi 70 000 světelných let a nachází se asi 12 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: M81, Ultrafialový, GALEX


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »