Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná spirální galaxie M81 ultrafialově z Galexu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Galex Team, J. Huchra et al. (Harvard CfA)

Kde jsou v jedné z nejbližších velkých spirálních galaxií M81 horké hvězdy? K zodpovězení této otázky astronomové pořídili hloubkový snímek této zavinuté spirály z dalekohledu Galex na oběžné dráze kolem Země v ultrafialovém světle. Horké hvězdy emitují více ultrafialového světla než hvězdy chladnější a často se vyskytují v mladých otevřených hvězdokupách a energetických hvězdotvorných oblastech. Vznešená spirální galaxie M81 je o něco menší než naše Mléčná dráha a ve svých točitých spirálních ramenech na obrázku nahoře předvádí svoje mladé hvězdy. Mladé hvězdy, staré méně jak 100 miliónů let, jsou na snímku ve falešných barvách z Galexu modré a zdají se být dobře oddělené od starších žlutavých hvězd v galaktickém jádře. Nahoře je též vidět satelitní galaxie M81 zvaná Holmberg IX. Studium nečekané ultrafialové záře této malé nepravidelné galaxie může astronomům pomoci pochopit, jak se vyvinulo hodně satelitních galaxií naší vlastní galaxie Mléčná dráha. M81 je vidět i malým dalekohledem, má asi 70 000 světelných let a nachází se asi 12 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: M81, Ultrafialový, GALEX


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc s Venuší

Další informace »