Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové pilíře v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, N. Smith (U. California, Berkeley) et al., and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

V hlavě tohoto mezihvězdného strašidla je hvězda, která jej pomalu ničí. To strašidlo je ve skutečnosti neživý pilíř z plynu a prachu, něco přes světelný rok dlouhý. Hvězda samotná není vidět přes neprůhledný prach a částečně se rozprskává vyvrháváním paprsků energetických částic. Podobné epické bitvy se vedou po celé hvězdotvorné oblasti mlhoviny Carina. Hvězdy nakonec vyhrají a během příštích 100 000 let svoje pilíře stvoření zničí a výsledkem bude nová otevřená hvězdokupa. Růžové tečky jsou nově vzniklé hvězdy, které se už od svých rodných strašidel odpoutaly. Snímek nahoře je jen malou částí velice podrobné panoramatické mozaiky mlhoviny Carina pořízené Hubblovým kosmickým dalekohledem a zveřejněné minulý týden. Technický název hvězdných výtrysků je Herbig-Harovy objekty. Jak hvězda vlatně Herbig-Harovy výtrysky utváří je stále předmětem výzkumu, ale nejspíše tam bude vířící akreční disk kolem centrální hvězdy. Druhý působivý Herbig-Harův výtrysk je vidět dole.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, NGC 3372, Dust pillars


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »