Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové pilíře v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, N. Smith (U. California, Berkeley) et al., and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

V hlavě tohoto mezihvězdného strašidla je hvězda, která jej pomalu ničí. To strašidlo je ve skutečnosti neživý pilíř z plynu a prachu, něco přes světelný rok dlouhý. Hvězda samotná není vidět přes neprůhledný prach a částečně se rozprskává vyvrháváním paprsků energetických částic. Podobné epické bitvy se vedou po celé hvězdotvorné oblasti mlhoviny Carina. Hvězdy nakonec vyhrají a během příštích 100 000 let svoje pilíře stvoření zničí a výsledkem bude nová otevřená hvězdokupa. Růžové tečky jsou nově vzniklé hvězdy, které se už od svých rodných strašidel odpoutaly. Snímek nahoře je jen malou částí velice podrobné panoramatické mozaiky mlhoviny Carina pořízené Hubblovým kosmickým dalekohledem a zveřejněné minulý týden. Technický název hvězdných výtrysků je Herbig-Harovy objekty. Jak hvězda vlatně Herbig-Harovy výtrysky utváří je stále předmětem výzkumu, ale nejspíše tam bude vířící akreční disk kolem centrální hvězdy. Druhý působivý Herbig-Harův výtrysk je vidět dole.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, NGC 3372, Dust pillars


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »