Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Sloupy stvoření

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

Stal se jedním z nejslavnějších snímků moderní doby. Tento snímek pořízený v roce 1995 Hubblovým kosmickým dalekohledem ukazuje odpařující se plynné globule (evaporating gaseous globules - EGGs), které se vynořují ze sloupů molekulárního vodíku a prachu. Obří pilíře jsou dlouhé jeden světelný rok a jsou tak husté, že se vnitřní plyn gravitačně smršťuje za vniku hvězd. Na konci každého sloupu intenzivní záření jasných mladých hvězd způsobuje, že se materiál o nízké hustotě odpařuje a zanechává hvězdnou porodnici hustých "vajec" (EGGs) obnaženou. Orlí mlhovina spojená s otevřenou hvězdokupou M16 se nachází asi 7000 světelných let daleko. Sloupy stvoření nedávno zachytila družicová rentgenová observatoř Chandra a zjistila, že většina "vajec" není silnými rengenovými zářiči.

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »