Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a vzneste se k asteroidu 433 Eros, který je nyní přes 220 miliónů kilometrů daleko! Asteroid Eros je maličký svět o rozměrech 40 x 14 x 14 kilometrů se zvlněnými obzory krátery, balvany a údolími, který oběhne Slunce jednou za 1,8 roku. Jeho nestejné rozměry a bizardní tvar jsou zvýrazněny na tomto obrázku, mozaice snímků z kosmické sondy NEAR Shoemaker, zpracované do stereoanaglyfického pohledu. Spolu s dramatickým NEAR 3D zobrazením chiaroscuro [italsky šerosvit, pozn.překl.], poskytnul důležitá měření povrchových útvarů a struktur asteroidu a vodítka k původu tohoto kousku sluneční soustavy o velikosti města. Nejmenší zde viditelné útvary měří asi 30 metrů. Poté, co sonda NEAR Shoemaker strávila rok na oběžné dráze kolem Erosu, tak 12. února 2001 poprvé přistála na povrchu asteroidu.

Štítky: Asteroid, 433 Eros, Chiaroscuro


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »