Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 2685 s polárním prstencem

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

NGC 2685 je potvrzená galaxie s polárním prstencem, vzácný typ galaxie s hvězdami, plynem a prachem, který obíhá v prstenci kolmo na rovinu plochého galaktického disku. Bizardní konfigurace by mohla být způsobena náhodným zachycením materiálu z jiné galaxie diskovou galaxií, kdy se zachycené trosky zřetězily do rotujícího prstence. Pozorované vlastnosti NGC 2685 ukazují na to, že struktura rotujícího prstence je pozoruhodně stará a stabilní. Na tomto fascinujícím pohledu na pekuliární systém Arp 336 neboli galaxii Helix je snadné vystopovat kolmé prstence, které se nacházejí před galaktickým diskem spolu s dalšími porušeným vnějšími strukturami. NGC 2685 má asi 50 000 světelných let a nachází se asi 40 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: Peculiar galaxy, Polar ring galaxy, Ngc2685


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »