Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 2685 s polárním prstencem

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

NGC 2685 je potvrzená galaxie s polárním prstencem, vzácný typ galaxie s hvězdami, plynem a prachem, který obíhá v prstenci kolmo na rovinu plochého galaktického disku. Bizardní konfigurace by mohla být způsobena náhodným zachycením materiálu z jiné galaxie diskovou galaxií, kdy se zachycené trosky zřetězily do rotujícího prstence. Pozorované vlastnosti NGC 2685 ukazují na to, že struktura rotujícího prstence je pozoruhodně stará a stabilní. Na tomto fascinujícím pohledu na pekuliární systém Arp 336 neboli galaxii Helix je snadné vystopovat kolmé prstence, které se nacházejí před galaktickým diskem spolu s dalšími porušeným vnějšími strukturami. NGC 2685 má asi 50 000 světelných let a nachází se asi 40 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: Peculiar galaxy, Polar ring galaxy, Ngc2685


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »