Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina NGC 2440

Uznání: NASA, ESA, K. Noll (STScI)
Acknowledgment: Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Planetární mlhovina NGC 2440 má na tomto krásném pohledu z vesmíru tvar spletitého vázacího motýlka. Mlhovina se skládá z materiálu odvrženého umírající hvězdou podobnou Slunci, která vstupuje do vývojové fáze bílého trpaslíka. Uvnitř NGC 2440 jsou vidět pozoruhodné složité struktury včetně hustých brázd materiálu vymeteného centrální hvězdou mlhoviny. Hvězda ve středu tohoto pohledu je jednou z nejteplejších známých hvězd s povrchovou teplotou asi 200 000 Kelvinů. Mlhovina je vzdálená od planety Země asi 4000 světelných let, nachází se v námořním souhvězdí Lodní záď (Puppis), má přes jeden světelný rok a pohání ji ultrafialové světlo centrální hvězdy. Snímek ve falešných barvách nahoře pořídila počátkem tohoto měsíce Hubblova širokoúhlá planetární kamera (Wide-Field Planetary Camera 2 - WFPC2) a tak po selhání kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) demonstrovala své stále úctyhodné zobrazovací možnosti.

Štítky: Planetární mlhovina, Bílý trpaslík, Ngc2440


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »