Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nova nad Iránem

Uznání a copyright: Mohammad Rahimi

Astronomové zkoumají jasnou novou novu. Nova s oficiálním názvem Nova Scorpii 2007 se v nedávných dnech stala natolik jasnou, že je nyní vidět i neozbrojeným okem. Dobrodružnější ranní nadšení pozorovatelé oblohy by se měli na tmavé obloze dívat do souhvězdí Štíra (Scorpion), dolů pod Jupiter a Antares. Snímek nahoře by mohl pomoci stejně jako hvězdná mapa. Nova s takovou jasností se vyskytuje jen jednou za několik let. Novy jsou způsobovány termojadernými výbuchy, které odvrhují vnější vrstvy bílých trpaslíků. Nova na snímku nahoře z minulého pátku je pozorována malým dalekohledem v poušti Varzaneh v Isfahánu v Iránu. Nova pravděpodobně zeslábne, ale přinejmenší po několik dalších dní zůstane viditelná triedry.

Štítky: Nova, Scorpius, Iran


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »