Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé hřebeny na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Jak vznikly tyto bílé hřebeny na Marsu? Družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) minulý rok pořídila snímky, z nichž některé mají vůbec nejvyšší rozlišení kdy získané z oběžné dráhy Marsu, na kterých jsou vidět bílé hřebeny. Současná nejpravděpodobnější hypotéza praví, že bílé hřebeny vznikly, když podzemními prasklinami tekla voda a vybělila a vytvrdila okraje okolních skal. V průběhu miliónů let povrchové větry zerodovaly tmavší horniny a zanechaly vyvýšené bílé hřebeny. Takové vodou vytvořené světle zbarvené mramorování je zde na Zemi dobře známé. Hypotéza je zvlášť zajímavá, protože podzemní voda mohla pomáhat podporovat mikrobiální život rudého světa. Na snímku nahoře oblasti Candor Chasm ve velkém Údolí Marinerů na Marsu jsou rozlišeny metrové útvary.

Štítky: Voda, Chandor chasma, White ridges


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »