Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé hřebeny na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Jak vznikly tyto bílé hřebeny na Marsu? Družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) minulý rok pořídila snímky, z nichž některé mají vůbec nejvyšší rozlišení kdy získané z oběžné dráhy Marsu, na kterých jsou vidět bílé hřebeny. Současná nejpravděpodobnější hypotéza praví, že bílé hřebeny vznikly, když podzemními prasklinami tekla voda a vybělila a vytvrdila okraje okolních skal. V průběhu miliónů let povrchové větry zerodovaly tmavší horniny a zanechaly vyvýšené bílé hřebeny. Takové vodou vytvořené světle zbarvené mramorování je zde na Zemi dobře známé. Hypotéza je zvlášť zajímavá, protože podzemní voda mohla pomáhat podporovat mikrobiální život rudého světa. Na snímku nahoře oblasti Candor Chasm ve velkém Údolí Marinerů na Marsu jsou rozlišeny metrové útvary.

Štítky: Voda, Chandor chasma, White ridges


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »