Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé hřebeny na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Jak vznikly tyto bílé hřebeny na Marsu? Družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) minulý rok pořídila snímky, z nichž některé mají vůbec nejvyšší rozlišení kdy získané z oběžné dráhy Marsu, na kterých jsou vidět bílé hřebeny. Současná nejpravděpodobnější hypotéza praví, že bílé hřebeny vznikly, když podzemními prasklinami tekla voda a vybělila a vytvrdila okraje okolních skal. V průběhu miliónů let povrchové větry zerodovaly tmavší horniny a zanechaly vyvýšené bílé hřebeny. Takové vodou vytvořené světle zbarvené mramorování je zde na Zemi dobře známé. Hypotéza je zvlášť zajímavá, protože podzemní voda mohla pomáhat podporovat mikrobiální život rudého světa. Na snímku nahoře oblasti Candor Chasm ve velkém Údolí Marinerů na Marsu jsou rozlišeny metrové útvary.

Štítky: Voda, Chandor chasma, White ridges


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »